Aditivne tehnologije globalno su zastupljene i postaju jedan od glavnih alata izrade funkcionalnih prototipova prilikom istraživanja i razvoja proizvoda široke namjene, od automobilske industrije, brodograđevne industrije, građevine pa sve do izrade medicinskih modela. Pored velikih prednosti korištenja, postoje i nedostaci poput ograničenja veličine printanih modela, utroška vremena izrade i proizvodnje, optimizacije putanja izrade te visoka cijena troška korištenog materijala.
Jedan od načina kako optimirati proces trodimenzionalne izrade jest uparivanje robotskih modula s dodanim glavama za FDM 3D print. Na ovaj način riješio bi se problem malih gabarita izrade koji je u većini slučajeva ograničavajući faktor. U modulu s tri robotske ruke i više, jedna od ruku mogla bi služiti isključivo za printanje suportnog materijala, dok bi ostale ruke nanosile osnovni materijal. U fokusu je pitanje optimizacije putanja izrade modela kako bi se ostvarila najkraća duljina putanje. Korištenjem reciklabilnih kompozitnih materijala daje se doprinos ekološkom aspektu proizvodnje te se smanjuje ulazni utjecaj skupih materijala.
Ciljevi
- Prikupljanje osnovnih informacija o pogodnim aditivnim sustavima za prenamjenu.
- Analiza robotskih sustava.
- Projektiranje i provjera kvalitete CAD/CAM modela 3D print mlaznice.
- Provjera kvalitete izrade i strukturnog integriteta robotskih ruku.
- Eksperimentalna istraživanja strukturalnim elementima (optimizacija postojećih prijedloga rješenja).
- Razrada računalnog modela svih komponenti sustava.
- Izrada tehnološke, proizvodne dokumentacije. Dokumentacija konstrukcije, konstruktivnih elemenata s predviđenim vijekom trajanja pojedinih elemenata.
Suradnje
- Građevinski fakultet, Sveučilišta u Rijeci
- Rimac automobili, Sv.Nedjelja
- DTU, Danska
- TU Cluj Napoca, Rumunjska
- ENEA, Rim, Italija